Escola Secundária/3 Camilo Castelo Branco, Vila Real, Portugalsko

The Portuguese school is located in the North of Portugal, in Vila Real city, a rural area, one of the poorest regions in Portugal and Europe. It’s an ancient institution, 160 years old and is located in the historical centre, surrounded by a rural environment. It has 1200 pupils, aged from 11 to 18 and 140 teachers. A large number of our pupils' parents are working in or have worked in other European countries (Germany, France, Luxembourg, Switzerland and Spain).

We also have in our schools pupils whose parents come from eastern and far eastern countries (mainly Romania, Ukraine and China), from Brazil and some African countries.  We are excited about harnessing this international energy to provide cross-curricular work in our school and to host music and sports events for our visitors.  We are willing to play a full part in this exciting project.

www.esec-c-castelo-branco.rcts.pt

xxxxxxxxxxx

Portugalská škola sa nachádza na severe Portugalska v meste Vila Real, vo vidieckej oblasti a v jednom z najchudobnejších regiónov v Portugalsku a Európe. Je to 160 - ročná školská inštitúcia a nachádza sa v historickom centre obkolesená dedinami. Navštevuje ju 1200 žiakov od 11 do 18 rokov a vyučuje tu 140 pedagógov. Veľké množstvo rodičov našich žiakov pracuje alebo pracovalo v iných európskych krajinách (Nemecko, Francúzsko, Luxembursko, Švajčiarsko a Španielsko).

V škole študujú aj žiaci, ktorých rodičia pochádzajú z východnej Európy, resp. Ázie (väčšinou Rumunsko, Ukrajina, Čína), z Brazílie a niektorých afrických krajín. Sme nadšení z toho, že môžeme využiť túto medzinárodnú energiu vo všestranne prepojenom vyučovaní na našej škole a byť hostiteľom hudobných a športových podujatí pre našich návštevníkov. Sme ochotní naplno sa podieľať na tomto zaujímavom projekte.

Preložil: Christian A. Filt, 9. A