Namık Kemal İlköğretim Okulu, Polatli, Turecko

Namık Kemal Primary School was founded in 1959. It is located in Polatlı, an area with low economic wealth, an hour away from our capital city, Ankara.  It has 550 students, 24 teachers and 2 headmasters.  Our student body has an overrepresentation of children from single parent families.

At present there is a lack of modern infrastructure in the school but the construction of a new technology building is going ahead in the near future.  The main drive of our educational focus since adopting the Turkish educational reforms is to promote leadership amongst the students so that they can rise above disadvantage and prosper financially and culturally. The Comenius project brief has this as one of its aims.

Other reasons for taking part in the GET UP! project is to enable our children to develop ICT skills in readiness for their new building and to overcome limitations of space and equipment to engage fully in crucial sport and games activities.  We are ready and willing to participate fully in the project.

xxxxxxxxxx

Základná škola Namika Kemala bola založená v roku 1959. Je to v lokalite Polatli v oblasti s nízkym ekonomickým bohatstvom, hodinu od hlavného mesta Ankara. Má 550 študentov, 24 učiteľov a 2 riaditeľov. Nadmerné zastúpenie našich študentov pochádza z rodín s jedným rodičom.

V súčastnosti je v školách nedostatok modernej infraštruktúry, ale vývoj nových technológii bude napredovať v blízkej budúcnosti. Hlavnou motiváciou nášho vzdelávacieho zamerania od prijatia tureckej  vzdelávacej reformy je podporiť vedúce postavenie medzi študentmi tak, aby sa mohli povzniesť nad nevýhodami a prosperovať finančne i kultúrne. V krátkosti projekt Comenius to má ako jeden zo svojich cieľov.

Ďalšie dôvody pre účasť v projekte GET UP! sú, že umožňuje našim deťom rozvíjať zručnosti v oblastiach komunikačných  a informačných  technológií (IKT), zručnosti v pripravenosti na ich nové budovanie a prekonať limitácie priestoru a prostriedkov, aby sa mohli zapojiť do zásadných športových a herných aktivít. Sme pripravení a ochotní sa plne podieľať na projekte.

Preložil: Richard Klucha, 9. A