Zápis do 1. ročníka

Zápis na šk. rok 2024/2025 sa uskutoční

dňa 27. apríla 2024 v čase od 9.00 do 13.00 hod.

v budove školy s prítomnosťou dieťaťa.

Vážení rodičia!

Informácie k zápisu:

Ak rodič žiada o prijatie dieťaťa do 1. ročníka v školskom roku 2024/2025:

vyplní žiadosť o prijatie – podpísanú  oboma zákonnými zástupcami príloha č. 1. Ak nie je možné zabezpečenie z vážnych dôvodov podpis jedného zo zákonných zástupcov na žiadosti, zapisujúci rodič doloží k žiadosti o prijatie čestné vyhlásenie o súhlase druhého rodiča s výberom školy – príloha č. 2.

- vyplní elektronickú prihlášku – na stránke školy zskanianka.edupage.org - https://zskanianka.edupage.org/register/– vytlačenú a podpísanú oboma zákonnými zástupcami*. K elektronickej prihláške je potrebné aj vyhlásenie zákonných zástupcov – príloha č. 3.

Ak zákonní zástupcovia nemajú možnosť vyplniť prihlášku elektronicky, prípadne nemajú možnosť ju doma vytlačiť, môžu tak urobiť aj priamo na zápise v ZŠ.

Ak je na prihláške podpísaný len jeden zákonný zástupca (napríklad ak sa zákonní zástupcovia  dieťaťa dohodli v súlade s § 144 a ods. 4 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, že prihlášku podpisuje iba jeden zákonný zástupca alebo ak sa prihláška vytlačí v ZŠ a prítomný bude len jeden zákonný zástupca), potrebné je priniesť so sebou podpísané písomné vyhláseniepríloha č. 4

- zúčastní sa zápisu s prítomnosťou dieťaťa dňa 27. apríla 2024 v budove základnej školy v čase od 09:00 do 13:00 hod.

- rodič si prinesie so sebou občiansky preukaz, rodný list dieťaťa k nahliadnutiu, 30 € na učebné pomôcky

- pokiaľ sa rodičia s dieťaťom nemôžu zúčastniť zápisu osobne, vyplnia elektronickú prihlášku a  budú kontaktovať vedenie školy

Žiadosť o prijatie na základnú školu (elektronickú prihlášku) je potrebné vypísať aj vtedy, ak rodič žiada o predĺženie povinného predprimárneho vzdelávania. Prosíme, aby ste túto skutočnosť uviedli do Poznámky v el. prihláške. Ak riaditeľ MŠ rozhodne o pokračovaní vzdelávania v materskej škole, rodič túto skutočnosť oznámi vedeniu ZŠ, doručí Rozhodnutie o pokračovaní predprimárneho vzdelávania. Následne riaditeľ ZŠ rozhodne o neprijatí žiaka na základnú školu.

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami  spolu s písomnou prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

*Podľa §144a školského zákona sa na žiadostiach vyžaduje podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa.

Podpis oboch zákonných zástupcov dieťaťa sa nevyžaduje, ak

a) jednému z rodičov bol obmedzený alebo pozastavený výkon rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, ak jeden z rodičov bol pozbavený výkonu rodičovských práv a povinností vo veciach výchovy a vzdelávania dieťaťa, alebo ak spôsobilosť jedného z rodičov na právne úkony bola obmedzená (potrebné preukázať skutočnosť kópiou rozhodnutia súdu)

b) jeden z rodičov nie je schopný zo zdravotných dôvodov podpísať sa (potrebné preukázať skutočnosť potvrdením všeobecného lekára zákonného zástupcu)

c) vec neznesie odklad, zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou a je to v najlepšom záujme dieťaťa (potrebné je vypísať čestné vyhlásenie príloha č. 5

OTÁZKY:

Čo ak s dieťaťom, ktoré by malo začať plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, žijete v zahraničí alebo plánujete do zahraničia odísť?

Dieťa musí byť riadne prihlásené do základnej školy v Slovenskej republike. Zákonný zástupca dieťaťa písomne požiada riaditeľa tejto školy o povolenie vzdelávania v škole, ktorá sa nachádza mimo územia Slovenskej republiky.

Čo ak má dieťa dvojité občianstvo a trvale žije na území iného štátu?

Ak má dieťa trvalý pobyt v zahraničí a tam bude navštevovať základnú školu, zákonný zástupca nemá na Slovensku záväzky týkajúce sa plnenia povinnej školskej dochádzky.