Krúžky

Navigácia

Stránky predmetovej komisie Matematika

Integrácia žiaka

Milí žiaci, rodičia, pedagógovia !

V nasledujúcich riadkoch sa snažíme podať pomocnú ruku žiakom, ktorým bola odborníkmi diagnostikovaná špecifická vývinová porucha učenia, porucha správania, žiakom, ktorí majú telesné alebo zmyslové postihnutie. Na základe odporúčania poradenského zariadenia sa títo žiaci môžu vzdelávať formou integrácie – začlenenia.

Čo znamená začlenenie – integrácia ?

Znamená včlenenie, zaradenie znevýhodneného žiaka do bežnej triedy základnej školy.

Môže sa uskutočniť až po špeciálno-pedagogickom a psychologickom vyšetrení v Centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie alebo v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva, kde na základe výsledkov odborníci navrhnú začlenenie.

Rozhodnutie o začlenení žiaka vydáva riaditeľ školy na základe písomnej žiadosti zákonných zástupcov a písomného vyjadrenia poradenského zariadenia.

Úlohou triednych učiteľov a špeciálneho pedagóga je vypracovať pre deti Individuálny výchovno-vzdelávací plán, s ktorým sa oboznámia všetci kompetentní vyučujúci a rodičia.

Špecifické vývinové poruchy učenia:

1. vývinová porucha čítania – dyslexia,

2. vývinové poruchy písania - dysgrafia,

3. vývinová porucha pravopisu – dysortografia,

4. vývinová porucha počítania – dyskalkúlia.

 

Dyslexia je vývinová porucha, ktorá postihuje schopnosti čítania. Dieťa lúšti písmená, veľmi ťažko sa učí spájať písmená do slabík a do slov.

Nadmerne dlho slabikuje, domýšľa si konce slov, často si zamieňa podobné písmená (napríklad: b-d-p; a-e; m-n; k-h; k-b; p-j; š-s; č-c a pod.), pridáva písmená či slabiky na konce slov.

Veľmi ťažko porozumie textu, nevie ho zopakovať.

Cieľom nápravy dyslexie je dosiahnutie sociálne únosnej úrovne čítania, aby žiak bol schopný sa samostatne vzdelávať a následne vyjadrovať svoje myšlienky.

Dysgrafia je vývinová porucha písania, neschopnosť správne napodobniť tvary písmen. Dieťa má poruchy v grafickom, písomnom prejave a pri osvojovaní si tvarov písma, ich napodobňovaní a zapamätávaní. Písmo dysgrafika je nezrelé a nečitateľné.

Dysortografia je porucha pravopisu, ktorá sa prejavuje neschopnosťou žiaka uplatňovať naučené gramatické pravidlá.

Porucha sa netýka celej gramatiky, ale špeciálnych dysortografických javov.

Žiaci s dysortografiou si zamieňajú krátke a dlhé samohlásky, vynechávajú, pridávajú a zamieňajú si písmená. Nerozlišujú tvrdé a mäkké slabiky (dy-di, ty-ti, ny-ni, ly-li), nezmyselne rozdeľujú slová, nedodržiavajú alebo nesprávne dodržujú diakritiku, predložky spájajú so slovami a nerozlišujú začiatok a koniec vety.

Dyskalkúlia je vývinová porucha učenia v oblasti matematických schopností. Žiak má problém s chápaním základných matematických súvislostí, pojmov, úkonov (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie) a s abstraktným matematickým myslením.

Žiaci s dyskalkúliou majú nedostatočnú predstavivosť číselného radu, neschopnosť pamätať si a písať čísla, často si zamieňajú podobné čísla, majú problém s prechodom cez desiatku, zamieňajú si matematické operácie a pojmy, ťažko si pamätajú vzorce a pravidlá, nevedia ich uplatniť pri riešení úloh, majú problém s rysovaním.

Špecifické vývinové poruchy učenia môžu byť sprevádzané poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Diagnostika týchto porúch sa realizuje v neurologickej ambulancii.

ADHD - attention deficit hyperactivity disorder – porucha pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

ADD - attention deficit disorder – porucha pozornosti

ADHD je definovateľné súborom príznakov:

- poruchou pozornosti (nesústredenosť, slabá výdrž, nedbalosť, zábudlivosť),

- poruchami správania (impulzivita, netrpezlivosť),

- hyperaktivitou (neposednosť, hlučné správanie, nadmerná výrečnosť),

- poruchami učenia,

- poruchami motoriky,

- vývinovými poruchami reči.

Treba si uvedomiť, že porucha pozornosti a hyperaktivita nie sú choroby. Je to stav mozgovej činnosti, spôsob fungovania mozgu. Mozog je z rôznych príčin nastavený na nadmernú aktivitu, chýbajú alebo sú oslabené tlmivé procesy mozgu, ktoré brzdia zvýšenú motorickú činnosť. Pri poruchách pozornosti sa predpokladá, že systémy mozgu, ktoré sú zapojené do komplexu funkcií súvisiacich pozornosťou, sú oslabené, alebo ešte nezrelé.

Typické prejavy ADHD v správaní dieťaťa

• Ľahká rozptýliteľnosť vonkajšími podnetmi.

• Problémy s počúvaním a plnením úloh.

• Problémy so zameraním a udržaním pozornosti.

• Nevyrovnaný pracovný výkon v škole - raz úlohu splní, druhýkrát nie.

• Neporiadnosť - žiak neustále stráca alebo nemôže nájsť svoje veci, zabúda si pomôcky.

• Žiak má ťažkosti so samostatnou prácou.

• Žiak pôsobí dojmom, akoby bol v neustálom pohybe, vrtí sa na stoličke, hrá sa s predmetmi na lavici, nemôže sa dočkať, kým príde na rad, často skáče do reči ostatným   alebo ich vyrušuje, dostáva sa do ťažkostí tým, že si veci nedokáže vopred premyslieť, nezriedka sa zapája do fyzicky nebezpečných činností bez toho, aby vopred zvážil možné následky.

• Správa sa agresívne, prudko reakcia aj na drobné podnety.

Vážení rodičia,

ak má Vaše dieťa niektorú zo spomínaných špecifických vývinových porúch učenia, príp. pozornosti, je veľmi dôležité, aby sme im v tejto situácii pomohli. Naša škola sa bude snažiť vytvárať primerané podmienky s rešpektovaním individuality Vášho dieťaťa. 

 

Z malého dyslektika je vďaka novej metóde knihomoľ

Ministerstvo školstva necháva rozhodnúť riaditeľov škôl, či českú metódu prevezmú.

VLKANOVÁ, BRATISLAVA. Bez šlabikára učia abecedu v základnej škole vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici. Prváci si osvojujú písmená aj hrou na slepú babu. Sedia alebo ležia na koberci, zavrú oči a vyberajú z učiteľkinej ruky písmená z umelej hmoty. Spoznávajú ich hmatom podľa tvaru.

Mária Faklová už päť rokov používa ojedinelú metódu, ktorá pomáha pri náročnej výučbe dyslektikov, detí s poruchami čítania.

Sfumato je aj pre zdravých

Metódu splývavého čítania s krkolomným názvom Sfumato vymyslela pedagogička Mária Navrátilová z Česka. Deti sa mechanicky nedriľujú písmeno za písmenom, ale špeciálne musia pracovať aj so sluchom. 

 

AKO NA DETI

Sfumato

  • pomáha pri odstraňovaní porúch čítania,
     
  • osvedčilo sa pri riešení dyslexie (porucha naučiť sa čítať a vedieť použiť písaný text) či dysgrafie (porucha nečitateľného písma),
     
  • na základných škôl bolo vlani 10 826 žiakov s vývinovými poruchami v učení.

V triede Faklovej to vyzerá ako na hodinách hudobnej výchovy. Desať prvákov postupne číta poprehadzované písmená z veľkého plagátu. Oooo, Eeee, Ssss znejú dlho, ale M a B krátko a dôrazne. Slovo pes takmer zaspievajú.

„Pri čítaní slabík, slov a viet zapájame a využívame všetky zmysly. Písmená naťahujeme, lebo deti získajú čas a môžu chvíľu rozmýšľať. Nezaoberajú sa len technikou čítania, stihnú chápať aj význam textu,“ vraví Faklová.

Za výhodu považuje, že deti s hendikepmi nemusia chodiť do špeciálnej školy. „Zdravým deťom Sfumato nijako neubližuje.“

Ministerstvo školstva nevie, koľko prvákov trpí dyslexiou. Má len štatistiku detí s vývinovými poruchami učenia. Vlani ich bolo v prvom ročníku 117.

Ako žiakom učivo pribúda, narastá aj počet hendikepovaných. Poruchy v učení na prvom stupni zaregistrovali u 2667 žiakov.

„Český objav sa mi osvedčil pri práci s deťmi, ktoré slabo čítajú a píšu, pretože špeciálne narába so sluchovou percepciou,“ hovorí Anna Škvarková zo Špeciálno­pedagogickej poradne v Novej Bani.

Ministerstvo upozorňuje, že niektorým deťom môže spôsobiť artikulačné problémy, pretože písmená sa učia v inom poradí, ako sú v šlabikári.

Štát aj preto neplánuje metódu zaviesť celoplošne. „Závisí od rozhodnutia riaditeľa, či ju dá do vzdelávacieho procesu,“ spresňuje hovorkyňa Miriam Žiaková. Koľko škôl sa pre ňu rozhodlo, ministerstvo neeviduje.

Škola hrou

Faklová dbá na to, aby výučba bola pre deti pútavá. Po slepej babe musia podľa pokynov pripínať písmená na malú tabuľu. „Eeee dáme vpravo hore. Sssss vľavo dolu. K Eeee pridáme..., písmeno vymeníme za...,“ a takto dokola. Z písmen vznikajú časti slov, ktoré deti dopĺňajú.

Z POL je zrazu severný pól, alebo poľovnícky pes a z LOS lós a nakoniec losos. Osamotené slová prváci spájajú bez problémov do jednoduchých viet.

Faklová by sa už ku klasickej výučbe nevrátila. V triede mala chlapca, ktorý si mýlil písmená a prehadzoval ich. „Keď sme prešli na novú metódu, normálne postupoval. Písmená spoznáva, nepletie si ich a nevynecháva. Vníma a rozumie, čo číta aj píše. Je to veľký úspech.“

Z malého dyslektika je dnes „knihomoľ“ a mentálne postihnutý chlapec zo Zvolena normálne číta.

 

 

Porúch pri čítaní sa dá zbaviť za tri mesiace 

Deťom sa pletú písmená aj preto, že si nedokážu predstaviť ich zvukovú podobu, vraví učiteľka, autorka metódy Splývavého čítania MÁRIA NAVRÁTILOVÁ.

Ako funguje Sfumato?

„Nejde len o techniku čítania, ale o spôsob výučby, ktorý vychádza z mnohých výskumov efektívneho čítania, ale aj z tridsaťročnej praxe úspešného vyučovania. Okrem čítania písmena po písmene sa pracuje s očnými pohybmi. Malé deti učíme periférne načítať písmeno ešte pred vyslovením. Spoznávajú ich aj cez hmatové a sluchové cvičenia.“

V čom je to iné v porovnaní s klasickou výučbou zo šlabikára?

„V školách sa roky používa slabikotvorná metóda, mechanicky sa učí písmeno za písmenom v poradí bez hlbšieho významu. Keď sa opýtate tvorcov šlabikára, prečo začínajú písmenami A, M, E, odpovedia vám, že chceli, aby sa dali skladať slová, zmysluplné vety. Mnohým deťom sa písmená pletú, lebo ich písanú podobu nemajú stotožnenú so zvukovou podobou.

Ako Sfumato pomáha dyslektikom?

„Metodika výučby Sfumato predovšetkým predchádza vzniku dyslexie. Pri používaní tejto metodiky sa zdá, že dyslexia a dysgrafia sú len dôsledkom nevhodne zvolenej výučby písania a čítania.

V praxi sa mi potvrdilo, že v priebehu dvoch až troch mesiacov sa deti dokážu zbaviť zlých návykov, osvojiť si nové a prejavy dyslexie vymiznú."

Ministerstvo školstva má k metóde výhrady. Jednou z nich je, že k nej neexistuje vlastný šlabikár.

„Na čítanie textov sa môžu používať aj existujúce šlabikáre alebo iné texty. Nepovažujem to za problém z hľadiska didaktiky.“

Koľko škôl u nás a v Česku metódu využíva?

„Presné počty nemáme, ale hovoríme o stovkách škôl.“

 ---------------------------  Prebrané z denníka SME (10. 11. 2011)

 

Novinky

Kontakt

  • ZÁKLADNÁ ŠKOLA KANIANKA
    Ul. SNP 587/4
    97217 Kanianka
  • Riaditeľka: 046/ 54 00 530
    mobil: 0917977392
    e-mail: janastancek@gmail.com

    Ekonomické oddelenie:
    046/54 00 021, 0903 890 981

    Šk. jedáleň:
    046/54 00 620, 0903 859 831

Fotogaléria