O škole História školy Profil školy

Profil školy

Sme školou dedinského typu, jedinou v obci. Niektorí žiaci z našej obce využívajú možnosť výberu iných škôl v okresnom meste (športové triedy, jazykové triedy, piaristická škola), no veľká väčšina žiakov bývajúcich v Kanianke navštevuje našu školu. Máme aj  žiakov dochádzajúcich z iných obcí okresu. Okrem všeobecno- vzdelávacích predmetov kladie naša škola dôraz na výučbu cudzích jazykov a prácu s počítačom. Rozmanitosť vyplýva aj z našich školských a regionálnych tradícií. Našou profiláciou je teda pestrá mozaika vzdelavánia, ktorá dá možnosť uplatniť sa úspešne všetkým žiakom v ďalšom živote vo svete. V popredí záujmu školy je vychovať v duchu humanizmu vzdelaného a tvorivého človeka, ktorý má záujem učiť sa, lebo sa učí pre život. K tomu mu napomáha učiteľ  - humanista, ktorý:

Toleruje

• city, potreby a individuálne odlišnosti žiakov,
  • svojský štýl učenia sa, správania a konania žiakov,
  • iné názory než sú jeho vlastné,
  • diskusiu o problémoch,
  • chyby a omyly žiaka,
  • že nie je pre všetkých ideálnym učiteľom žiakov,
  • aby ho žiak prerástol.

Podporuje

• samostatné myslenie a konanie žiaka,
  • vyhľadávanie problémov a informácií,
  • mnohorakosť a netradičné riešenie problémov,
  • pozitívny vzťah k učeniu,
  • pozitívne neformálne vzájomné vzťahy žiakov i k sebe,
  • spoluprácu medzi žiakmi a rozumnú súťaživosť,
  • potrebu žiaka po sebazdokonaľovaní.

Vyžaduje

• aktívnu, uvedomelú disciplínu a zodpovednosť,
  • vlastný názor, hodnotenie a sebahodnotenie  žiaka,
  • aby žiak pochopil podstatu svojej činnosti,
  • aby žiak poznával sám seba, príčiny svojich chýb
  • a nedostatkov, prednosti vlastné i spolužiakov.

Očakáva a tvorí podmienky pre

• úspech každého žiaka,
  • zvedavosť a otázky žiakov,
  • diskusiu a otvorenú komunikáciu,
  • podnetné nápady a kritiku.

Žiak získa úspešným absolvovaním všeobecno-vzdelávacieho programu  primárneho stupňa i nižšieho sekundárneho stupňa základnej školy: doklad o získanom vzdelaní  1. stupňa  a  2. Stupňa - vysvedčenie. Absolvent primárneho stupňa plynule pokračuje na nadväzujúcom stupni nižšieho sekundárneho vzdelávania, alebo v nižších ročníkoch gymnázia.

Dlhodobé smerovanie našej školy

Vytvoriť otvorenú školu, kde škola, rodičia tvoria komunitu, ktorá spoločne rieši problémy výchovy a vzdelávania a pomáha každému jedincovi rozvinúť jeho osobný potenciál.
Dlhodobým cieľom našej školy je poskytovať každému žiakovi také vzdelávanie, ktoré mu umožní rozvinúť jeho osobnostný potenciál a sceliť ľudskú osobnosť.
Efektívnosť a kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu zvyšujú hlavne tvoriví učitelia. A to zavádzaním ITV a iných alternatívnych foriem vyučovania. Využívaním zážitkového vyučovania, organizovaním besied, výchovných koncertov, návštevou divadelných predstavení a výstav. Používaním audiovizuálnej techniky, CD, videa, meotaru, nahrávaním televíznych a rozhlasových relácií pre školy. V tomto školskom roku je možnosť využívať aj počítačovú triedu na zefektívnenie vyučovacieho procesu.

Prevencia drogovej závislosti

- prednáška pre rodičov ( „O možnostiach a rizikách užívania drog“ )
- besedy s príslušníkom obecnej polície
- besedy s členmi resocializ. strediska v Koši
- výtvarnú súťaž
- realizácia úloh na hodinách Ev. Nv, Ov, Vv, Hv a Lv
- využívanie publikácií „Neničte si svoj život, Biele hroby.

Priestory našej školy